KUR'AN-I KERİM

 

               KUR'AN-I KERİM

            Allah-u Teâla şöyle buyurdu: “Ey insanlar, Rabbinizden size bir öğüt, ve kalplerde olan hastalıklara şifa, inananlara doğru yolu gösteren bir rehber ve rahmet gelmiştir.” (Yunus Suresi  57)

 

             Allah-u Teâla şöyle buyurdu: Kur’an okunduğu zaman ona kulak verin, dinleyin ki merhamet olunasınız.(Araf Suresi 204)

 

             Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Kur’an okuyacağınız zaman, kovulmuş Şeytandan Allah’a sığının” (Nahl Suresi 98)

 

            Bir adam Peygamber Efendimize sorar: Ey Allah’ın Rasûlü, Hangi amel Allah’a daha sevimlidir? Efendimiz: “Yolculuğu bitirince tekrar yola başlama” cevabını verdi. Adam: Yolculuğu bitirip tekrar başlamak nedir” diye yeniden sorunca: Efendimiz: “Kur’anı başından sonuna kadar okur, bitirince yeniden başlar” cevabbını verdi.(Tirmizi)

 

            Rasulullah kutsi bir hadiste şöyle buyurdu:Allah-u Teâla diyor ki: Kim Kura-ı okumaktan dolayı, benden bir şey istemekten geri kalırsa , ben ona isteyenlere verdiğimden daha fazlasını veririm.” (Tirmizi)

 

           Bir başka hadiste Efendimiz şöyle buyuruyor: “Kur’anın diğer kitaplara üstünlüğü, Allah’ın mahluklara üstünlüğü gibidir.”

 

            Efendimiz bir başka hadisinde buyuruyor ki: Sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen öğreteninizdir. “ (Tirmizi)

Efendimiz bir başka hadisinde Kur’an okumayı unutanlar için şöyle diyor: Kur’an okuyan bir kimse sonradan, terk ederek okumayı unutursa  Kıyamet günü cüzamlı olarak Allah’a kavuşur. (Ebu Davut)

 

            Efendimiz bir başka hadisinde şöyle buyuruyor: “Ümmetime verilen sevaplar bana gösterildi. Bunlar arasında bir kimsenin mescitten kaldırıp attığı bir çöp için verilmiş olan sevabı da gördüm.  Ümmetimin işlediği günahlar da bana gösterildi. Bu günahlar arasında, her hangi bir ayeti ezberleyip de sonradan unuttuğu bir ayet için kazandığı küçük günahlar içerisinde daha büyük bir günah görmedim. (Ebu Davut, Tirmizi)

 

          Efendimiz buyurdu ki: Kur’anın haram kıldığı şeyleri helal sayan Kur’ana inanmamıştır” (Tirmizi)

 

            Efendimiz Kur’an okuyan kimseleri şöyle izah ediyor: “Kur’an okuyan MÜMİNİN misali portakal gibidir. Kokusu güzel tadı hoştur. Kur’an okumayan müminin misali hurma gibidr. Tadı hoştur ama kokusu yoktur. Kur’an okuyan günahkarın misali reyhan gibidir. Kokusu güzeldir ama tadı acıdır. Kuran okumayan günahkarın misali ise Ebu cehil karpuzu gibidir. Kokusu yoktur tadı da acıdır.” (Buhari, Müslim, Ebu Davut, Tirmizi, Nesei, İbni Mace)

 

             Efendimiz buyuruyor ki: Kur’anın her harfi okuyan kimseye bir hasene vardır. Her hasene ise on kat sevap olarak yazılır. Eliflammim bir harf değildir. Elif bir harf, lam bir harf ve mim de bir harftir.(Tirmizi)

 

              Efedimiz buyuruyor ki: “Sizden hanginiz evinize döndüğünde, hediye olarak üç iri ve gebe deve bulmak istemez. Sahabeler, hepimiz isteriz ya Rasulullah diye cevap verdiler. Efendimiz, sözüne devam ederek şöyle dedi. “ Öyle ise kim, ibadetinde üç ayet okusa bu onu için üç iri ve gebe deveden daha  hayırlıdır” buyurdu. (Müslim, Ebu Davut)

 

HAZIRLAYAN: Fatma KÖKSAL ALBAYRAK

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !